06.06., Paralelní Polis

ZAČÁTEK KONCE I Vznik nového světa


Co když už nebude potřeba centrálních bank a státu? Můžeme pokojně žít bez těchto regulátorů?

06.06.
20:00 - 21:30
Paralelní Polis
Dělnická 43
170 00 Prague
Zdarma

ZAČÁTEK KONCE je nový pravidelný program Paralelní Polis ve spolupráci s Roklen College o tom, jak by se naše společnost mohla vyvíjet bez regulací a státních autorit a jaký vliv na to mají nové technologie. Cílem programu je otevřít diskuzi o tom, jak by svět mohl vypadat v případě směřujícího k odstranění těchto bariér.

Jak se bude vyvíjet svět vlivem FinTech revoluce, vzniku alternativních peněz a alternativních forem alokace kapitálu?

Podtext diskuse:

  • Alternativy fiat money v podobě kryptoměn – mají vůbec budoucnost? Můžou být akceptovány širokou veřejností? Co se stane pokud ano, budeme vůbec potřebovat centrální banky?
  • Banky jsou zkostnatělé a přeregulované, díky FinTech revoluci dochází k většímu využívání technologii, které nabízí efektivní alternativu – můžou v konečném důsledku tradiční banky zaniknout?
  • Specificky česká burza postrádá likviditu, objevují se crowdfundingové platformy, které nabízí možnost poptávat kapitál firmám za velmi nízkých nákladů, na druhé straně umožňují investovat široké veřejnosti – zanikne tradiční burza? Jak to ovlivní svět a jak se k tomu postaví centrální banky?
  • Všechny zmíněné věci způsobují růst efektivity a stlačování cen, což způsobuje deflační tlaky. Bojuje centrální banka opravdu s deflací, nebo brání pokroku?
    Jak všechny zmíněné věci ovlivní svět a lidi?

Abstraktní debata až po nástin velmi extrémních scénářů vývoje světa a lidských životů – může dojít k divergenci?

Našeho programu se zúčastní:

foto

Dominik Stroukal

Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze a Fakultu sociálních věd UK, kde se věnoval sociologii médií. V současnosti je předsedou Ludwig von Mises Institutu pro Českou a Slovenskou republiku, doktorandem na Katedře ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE a přednáší ekonomické předměty na Vysoké škole finanční a správní a několika dalších školách. Profesně s věnuje ekonomii médií, teorii ekonomických systémů a kryptoměnám.

foto

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a zpravodajského portálu Roklen 24. Přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde je členem akademické obce Národohospodářské fakulty. Také přednáší na Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny.

foto

Pavel Řežábek

Narozen 25. listopadu 1960 v Písku. Vystudoval obor ekonomickomatematické výpočty na Fakultě řízení Vysoké školy ekonomické. V roce 2009 získal doktorát na Národohospodářské fakultě VŠE v oboru hospodářská politika, kde se podrobně věnoval výzkumu v oblasti hospodářské politiky se zaměřením na interakci měnové a fiskální politiky.

Pavel Řežábek pracoval jako generální ředitel a předseda bankovní rady Konsolidační banky Praha a posléze jako generální ředitel a předseda představenstva České konsolidační agentury. Byl členem dozorčích rad významných průmyslových podniků a finančních institucí. Pavel Řežábek absolvoval stáž v Evropské investiční bance v Lucembursku.

V současnosti je členem vědecké rady Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické, kde zároveň pedagogicky působí. Je členem International Relations Committee Evropské centrální banky. K odborným tématům souvisejícím s hospodářskou politikou vystupuje a publikuje doma i v zahraničí.

Členem bankovní rady České národní banky se Pavel Řežábek stal v únoru 2005. S účinností od 13. února 2011 jej prezident republiky jmenoval na druhé šestileté funkční období.

foto

Petr Robejšek

Český politolog a ekonom, zakladatel a člen správní rady think tanku Institut 2080. Specializuje se na analýzy a prognózy hospodářského a politického vývoje, strategické poradenství pro podnikatele a politiky. Často publikuje v českých i zahraničních médiích. Záliby: příroda, jazz, italské opery a červené víno.