12.05., Centrum současného umění DOX

O penězích a lidech


Kolik peněz opravdu potřebujeme? A k čemu vlastně?

12.05.
13:00 - 18:00
Centrum současného umění DOX
Poupětova 1
Praha 7
80 Kč

Kolik peněz opravdu potřebujeme? A k čemu vlastně?

S dalšími (nejen) ekonomickými krizemi, jejich dopady na společnost a technologickými výdobytky se důvěra v peníze a jejich roli zásadně mění.Jsou peníze i nadále směnným prostředkem, nebo se stávají cílem samy o sobě?

Na tyto změny týkající se současného ekonomického modelu reagují některé současné světové experimenty a iniciativy, které nabízí – pokud ne reálnou alternativu neudržitelné ekonomiky založené na trvalém růstu – alespoň velmi potřebnou změnu perspektivy. Mezi ně patří např. koncept sdílené ekonomiky, kde hlavní roli hraje spíš důvěra mezi lidmi než monetární zisk nebo myšlenka všeobecného základního příjmu, který odděluje finanční příjem od práce. Jsou tyto tendence relevantní nebo představují pouze dočasný trend?

Na tyto i další otázky odpoví během konference několik českých i zahraničních ekonomů, kteří se výše zmíněnými tématy zabývají. Konference se zúčastní i umělci zastoupení na probíhající výstavě Duše peněz, kteří představí projekty zaměřené na roli peněz a finančních toků ve společnosti.

Robert Skidelsky – profesor politické ekonomie, spoluautor knihy How Much is Enough?

Guy Standing – ekonom a spoluzakladatel platformy prosazující všeobecný rovný příjem

Lukáš Kovanda – ekonom, konzultant a autor ekonomické literatury

Tomáš Sedláček – ekonom a vysokoškolský pedagog

Libia Castro a Ólafur Ólafsson – umělci zastoupení na výstavě Duše peněz

Časový harmonogram a přesné znění příspěvků všech hostů zveřejníme v druhé polovině dubna.

Rezervace nutná: rezervace@dox.cz
Vstupné: 120 Kč plné, 80 Kč snížené
Zdarma pro členy Klubu přátel DOX.

Konference bude probíhat v českém a anglickém jazyce se simultánním tlumočením do češtiny, popř. angličtiny.

Konference se koná v rámci doprovodného programu výstavy Duše peněz.

Našeho programu se zúčastní:

foto

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a zpravodajského portálu Roklen 24. Přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde je členem akademické obce Národohospodářské fakulty. Také přednáší na Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny.